niedziela, 5 sierpnia 2012

Śląsk wedle bajtla

Śląsk wedle bajtla*
Śląsk wedle bajtla to innowacyjny projekt, w którym głos zostanie przekazany dzieciom. Inicjatorzy akcji chcą zapytać najmłodszych mieszkańców regionu, czym dla nich jest Śląsk, jak go widzą oraz jak się tutaj czują. Z zebranych materiałów planowane jest przygotowanie wystawy, która zostanie zaprezentowana we wrześniu w Katowicach. Jak podkreślają organizatorzy – w medialnym dyskursie nt. Śląska młodsze pokolenie jest konsekwentnie pomijane. Czas to zmienić.
Jednym z postulatów śląskich organizacji pozarządowych jest wprowadzenie edukacji regionalnej w szkołach i przedszkolach. Dotychczas jednak próżno było szukać działań skierowanych do tej grupy wiekowej. „Zdecydowana większość projektów przeznaczona jest dla dorosłej części tej lokalnej społeczności, a dzieciom przedstawia się ludyczno-kabaretowy obraz naszego regionu, nie próbując dowiedzieć się, czy najmłodsze pokolenie w jakikolwiek sposób odczuwa związek ze śląską tożsamością” – mówi Łukasz Tudzierz, jeden z pomysłodawców akcji.
Z tego względu, autorzy projektu chcą oddać głos właśnie najmłodszym; zapytać, czym dla nich jest Śląsk, śląska kultura oraz język, i w ten sposób przekonać się, czy wychowujemy pokolenie lokalnych patriotów.
Celem projektu jest aktywizacja regionalna mieszkańców, poprzez spotkania z dziećmi, rozmowy i warsztaty, a w szerszym aspekcie - prezentację ich pracy na objazdowej wystawie, która prowokować ma do refleksji i dyskusji nad śląską tożsamością.
Pragniemy, aby dorośli zauważyli, że nie trzeba wstydzić się swojej śląskości, skoro dzieci z łatwością potrafią o niej mówić – tłumaczy Łukasz. Pomysłodawcy akcji dodają, że bez kultywowania i promowania śląskiej obyczajowości możemy doprowadzić do jej zaniknięcia.
Śląsk wedle bajtla realizowany jest przez grupę studentów w ramach programu „Pracownia Aktywności Obywatelskiej” przy wsparciu Theodor Heuss Kolleg, Fundacji Roberta Bosha i stowarzyszenia MitOst e.V. Strona projektu: http://slaskwedlebajtla.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz