![]() |
Ratusz bytomski |
A Górny Śląsk? Mapy są bardzo rzadkie, nie robi się reprintów, a napewno nie na taką skalę jak stolicy, czy Krakowa-Przemyśla-Lwowa. Prawie każdy zna te rody: Radziwiłłów, Potockich, Zamoyskich... a który Warszawiak jest w stanie odpowiedzieć kim byli Henckel-Donnersmarck, Hochberg von Pless, Thiele-Winckler, Promnitz itd. ? Jak przed przyłączeniem w 1922r. Śląska do Polski nazywała się ulica 3 maja w Katowicach, a jak Kościuszki w Opolu?
Mamy pole do popisu w realizacji projektów, pisaniu książek o tym regionie. To temat świeży i inny od tego, którego każdy uczył się na historii. Budzi kontrowersje ale i ciekawość. Jest nieznana magia. Mnie osobiście Górny Śląsk ze wszystkich polskich miejsc najbardziej kojarzy się z Gdańskiem, jest równie inny, ma równie inną historię, bardziej zachodnią kulturę, którą należy się tylko chwalić! Mógłby być równie oblegany przez turystów, ale nad tym popracujemy... :)
Dziękuję bardzo za informację pani blogu. Szybko go przeglądam... też jestem wielbiciele starych zdjęć :-). Warto by zrobić odnośniki między śląskimi blogami, stronami, forami. Nigdy specjalnie Katowicami się nie zajmowałem, ale cały czas natrafiam na powiązania między Katowicami a Tarnowskimi Górami lub Bytomiem. Wiedza i pomysły z jednego miasta przydają się w drugim. Bardzo szkoda, że w każdym mieście zamykają się jak w skorupie i myślą, że nic na zewnątrz nie ma.
OdpowiedzUsuńSerdeczne pozdrowienia z Bytomia
Marek Wojcik
Na zdjęciu widnieje, zgodnie z opisem bytomski ratusz, a nie miechowicki zamek Thiele-Wincklerów.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam z Bytunia,
Romek Byczek
Bardzo dziękuję za wskazanie ewidentnego błędu. Nawet nie zerknęłam na napis, ale dzięki Panu już poprawiłam:).
OdpowiedzUsuń